Co się zmienia na włoskich stokach?
Sezon narciarski we Włoszech rozpoczął się już w zeszłym roku, ale to od 1 stycznia zostały wprowadzone nowe wymogi dotyczące zasad na stokach. Jedną z nich jest obowiązek posiadania OC. Oznacza to, że każda osoba korzystająca z wyciągów i tras narciarskich czy snowboardowych, będzie musiała posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jego brak wiąże się z zapłaceniem kary w wysokości od 100 do 150 euro oraz odebraniem karnetu narciarskiego.
Oprócz tego:
- Osoby przebywające na stoku, niezależnie od wieku będą musiały nosić kask,
- Wprowadzony został bezwzględny zakaz uprawiania sportów zimowych przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Użytkownicy stoków będą mogli zostać poddani testom przy pomocy alkomatu i na obecność narkotyków. Kara w przypadku pozytywnego wyniku będzie wynosić od 250 do 1000 euro,
- Od stycznia wstęp na wszystkie rodzaje kolei linowych i wyciągów mają wyłącznie osoby posiadające certyfikat covidowy* potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (nie dotyczy to dzieci poniżej 12 roku życia), osoby, które przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub takie, które wykonały test PCR, 48 godzin przed wejściem na stok.
*Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia. Od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.
Pamiętaj jednak, żeby, przed swoim wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Powyższe informacje są aktualne na dzień 24.01.2022 r.
OC – w podstawowym ubezpieczeniu Warta Travel
Ubezpieczenie na wyjazd w góry możesz zakupić w Polsce – u Agenta lub online. Kupując polisę Warta Travel z ryzykiem OC i rozszerzając ją o sporty zimowe, zyskujesz ochronę na wypadek szkód wyrządzonych na stoku. Warto pamiętać, że górna suma ubezpieczenia dla ryzyka OC to nawet 1 000 000 PLN, w zależności, od wyboru jakiego dokonasz w procesie zakupowym. Dodatkowo polisa jest dwujęzyczna (polsko – angielska) i wskazuje wszystkie osoby objęte ochroną ubezpieczeniową, a zatem spełnia wymogi koniecznie do wejścia na włoskie stoki.
Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawdzi się podczas każdego wyjazdu w celu uprawiania sportów zimowych, nie tylko we Włoszech. Choć w innych krajach nie ma na tę chwile obowiązku posiadania OC, warto mieć świadomość, że ten rodzaj ubezpieczenia chroni nas, jeśli wyrządzimy szkodę innej osobie podczas uprawiania sportów zimowych. Kupując, ubezpieczenie warto pamiętać również o kosztach ewentualnego leczenia za granicą, ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, bagażu w tym sprzętu sportowego, a także kontynuacji leczenia w Polsce, po nieszczęśliwym wypadku za granicą.
Więcej o ubezpieczeniu na wyjazd w góry przeczytasz tutaj.
COVID-19 a podróż
Ubezpieczenie Warta Travel obejmuje również koszty leczenia związane z nagłym zachorowaniem na COVID-19 zaistniałym w trakcie podróży zagranicznej. Jeżeli podczas wyjazdu zagranicznego zostanie u Ciebie zdiagnozowany COVID-19 i zachorowanie, będzie potwierdzone dodatnim wynikiem testu, pokryjemy koszty izolatorium – wskazanego i zorganizowanego przez służby medyczne lub sanitarne kraju, w którym wypoczywasz. Jeśli jako miejsce kwarantanny zostanie wskazany hotel, wtedy również pokryjemy koszty zakwaterowania i wyżywienia o ile wcześniej zarezerwowane noclegi nie będą mogły być wykorzystane lub Twój pobyt zostanie przedłużony z powodu zachorowania.
Ubezpiecz swój sprzęt sportowy
Ubezpieczając, swój bagaż jednocześnie ubezpieczasz też swój sprzęt sportowy. Narty, deska snowboardowa czy inne akcesoria potrzebne do uprawiania sportów zimowych mogą wiele kosztować, dlatego dobrze je zabezpieczyć.
Wypłacimy odszkodowanie, za utratę bagażu podróżnego wskutek:
- udokumentowanej kradzieży z włamaniem lub rabunku,
- zaginięcia, kiedy znajdował się pod opieką zawodowego przewoźnika,
- nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku (potwierdzonego zaświadczeniem lekarskim), przez co klient nie ma możliwości zabezpieczenia lub zaopiekowania się bagażem,
- wypadku lub katastrofy środka komunikacji (transport publiczny i pojazdy mechaniczne) czy podczas akcji ratowniczej związanej z tymi zdarzeniami.